Fot: ARCHIWUM WBPiCAK

190 exlibrisów 74. bibliotek z całego kraju, w tym 48. wielkopolskich placówek, pokazuje wystawa pt. „Exlibrisy z biblioteką w roli głównej”, przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką UAM (tam, przy ul. Ratajczaka 38/40, do 5 marca można ją obejrzeć) oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Przez wiele lat exlibrisy promowały biblioteki i były ich graficznym symbolem. Projektowane były z różnych okazji i dla różnych potrzeb bibliotek. Nie były własnościowym oznaczeniem książek, jak exlibrisy prywatne. Współcześnie zanikają,  zostają wyparte przez logotypy i inne formy oznaczeń i promocji. Może szkoda?
Andrzej Baumgart, wieloletni, nieżyjący już, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, pieczołowicie kolekcjonował biblioteczne exlibrisy i przekazał je pod opiekę swojej instytucji. Najpiękniejsze pokaże wystawa. Poprzez nie pokazana będzie też  sztuka i grafika, która przez wiele lat, właśnie w formie exlibrisów, wspierała biblioteki. Wystawa to również wędrówka w czasie – exlibrisy przypominają rolę bibliotek i sposoby ich promocji w minionych, niedawnych latach.